Výhružné e-mailové zprávy

Dobrý den, prosíme o zveřejnění níže uvedené informace:

Od počátku týdne evidujeme v Olomouckém kraji větší množství výhružných emailových zpráv, ve kterých je uvedeno, že při návštěvě erotické webové stránky byl stažen malware, za pomocí kterého došlo k napadení počítače uživatele. Tento škodlivý software následně shromáždil informace o uživatelích, včetně kontaktů, souborů a přihlašovacích hesel a zároveň došlo k vytvoření videosouboru s dvojitým záznamem, kdy první záznam zobrazuje video, které uživatel sledoval a druhá část je tvořena záznamem z webkamery. Dále je zde uvedeno, že aby byla takto získaná data smazána, je nezbytné, aby došlo k úhradě 13.500 Kč, a to prostřednictvím Bitcoinů na bitcoinovou adresu, která je rovněž uvedena ve zprávě a která je opatřena i QR kódem. K provedení platby je stanoveno 48 hodin od přečtení zprávy, s tím, že v opačném případě budou získané materiály rozeslané mezi kontakty uživatele, včetně rodinných příslušníků, kamarádů, kolegů apod.

V případě této e-mailové zprávy se jedná o tzv. SPAM, to znamená, že nedošlo k neoprávněnému vniknutí do emailové schránky či počítače a odesílatel zprávy tedy nemá přístup k osobním datům uživatele. Na zprávu tedy v žádném případě nereagujte, požadovanou částku neplaťte a zprávu smažte.

K podobným nevyžádaným zprávám se vždy chovejte nedůvěřivě, zprávy ignorujte, neodpovídejte na ně a ihned je mažte. Rozhodně nikdy nikomu neposílejte peníze, neklikejte na ve zprávě uvedené odkazy a neotvírejte přílohy

V případě, že jste již 13.500,-Kč formou bitcoinů uhradili, obraťte se na nejbližší oddělení policie.

 

 

Děkujeme za spolupráci
S pozdravem

mjr. Mgr. Jitka Dolejšová
vedoucí oddělení

+420 974 761 207
+420 602 161 743
jitka.dolejsova@pcr.cz
KRAJSKÉ ŘEDITELSTVÍ POLICIE OLOMOUCKÉHO KRAJE
kancelář ředitele krajského ředitelství
oddělení tisku a prevence

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..